Aerobic vs zumba. Který typ skupinového cvičení je lepší a pro vás vhodnější? Jsou to i tance? Prozkoumali jsme rozdíly.
Aerobic vs zumba. Dva typy zábavného cvičení a tance s hudbou. Jednotlivé kreace mohou vypadat velice podobně a někteří v nich nevidí absolutně žádný rozdíl, avšak se od sebe v mnohém liší. Dnes vám pomůžeme se v obou cvičeních zorientovat a vybrat si pro sebe to vhodnější.
Aerobic vs. zumba: Jak se k nám dostaly?
Za zakladatelku aerobicu je považována Jacke Sorensenová, která v 60. letech objevila kouzlo cvičení v doprovodu rytmické hudby. Následně ho proslavila herečka Jane Fond. Natočila nespočet videokazet, pomocí kterých mohly sportovní nadšenkyně cvičit z pohodlí domova a díky kterým se stal aerobic velice populárním. Do Československa přišel tento „aeroboom“ až po Sametové revoluci. Ikonou českého aerobicu se stala Olga Šípková. Té se roku 1997 dokonce podařilo vybojovat zlatou medaili na mistrovství světa ve sportovním aerobicu.
O tom, že zumba není od aerobicu tolik vzdálená, svědčí i to, jakým způsobem vznikla. Kdyby si kolumbijský fitness trenér Alberto Peréz vzal na svou hodinu aerobicu správnou nahrávku s hudbou, nikdy by nejspíš zumba nespatřila světlo světa. Na hodině tak musel použít hudbu, kterou měl na cestu do fitka a následně improvizovat. Tak vzniklo nové intervalové cvičení, které se rychle rozrostlo do celého světa, Českou republiku nevyjímaje. Na zumbu vlastní Peréz ochrannou známku, má vlastní merch a každý rok se konají šampionáty v této taneční aktivitě.
Aerobic vs. zumba: Zásadní rozdíly
Jedna lekce aerobicu trvá zpravidla 45 – 60 minut. Na začátku se tělo zahřeje (tzv. warm-up), pak přijde fáze nepřerušovaného cvičení v optimálním tempu a na závěr je nutné se protáhnout. Jelikož existuje mnoho forem tohoto cvičení, mohou být někdy použity cvičební pomůcky, jako třeba step (plastový schůdek), nebo lehké jednoručky.
Ke klasickému dance aerobicu ale není potřeba nic a cvičí se zásadně s vlastní váhou. Můžeme se ale setkat se spojením různých stylů. Některé kombinují klasický dance aerobic s posilováním jak ve stoje, tak na zemi, to však s původním aerobicem nemá mnoho společného. Nicméně, v českých fit centrech se s tím setkáváme velice často. Celý princip lekce spočívá v tom, že tělo funguje na optimální tepové frekvenci. Tanečník pociťuje zátěž a potí se, ale je stále schopen bez problému mluvit a nemá pocity dušnosti. Aerobic lze cvičit obyčejně v sále, ale i na trenažerech v podobě spinnigu, nebo v bazénu ve formě aqua aerobicu.
Lekce zumby trvá stejně dlouhou dobu a opět začíná zahřátím, tedy rozcvičením a lehkým protažením na svižnou písničku. Následně si pak instruktor na základě své skupiny určí sám tempo, jakým se bude cvičit. Zpravidla jde o intervalové cvičení, kdy se střídá svižná hudba s pomalejší a tím pádem fyzicky náročnější aktivita s jednodušší. Mnohé výzkumy se domnívají, že právě proto je zumba mnohem efektivnější při redukci hmotnosti, nýbrž zrychluje metabolismus.
Zumba kombinuje hlavně kroky různých tanečních stylů, jako je třeba salsa, mambo, cha cha, jive a další. Při lekci je hudba mnohem více nahlas než třeba v případě aerobicu, sám Peréz v jednom rozhovoru přirovnal lekci zumby jako hodinu v tanečním klubu. Celá lekce probíhá bez použití jiných pomůcek a cvičí se, nebo spíš tancuje, pouze s vlastní váhou.
Na závěr, stejně jako u aerobicu, přichází část vydechnutí a pořádného protažení. Narozdíl od aerobicu se zumba s posilováním na zemi nikdy nekombinuje, není pro to prostor. Je založená na latinskoamerických tancích, tudíž se tančí standardizovanými kroky jednotlivých tanců.
Aerobic vs. zumba: Co je populárnější
Obě aktivity si u nás svého času našly mnoho příznivců. Aerobic byl velice populární v 90. letech a v prvním desetiletí 21. století. Mnoho příznivkyň pravidelně navštěvovalo fitness centra, nebo měly zakoupeny videokazety, či DVD, aby mohly cvičit doma u svých obrazovek. Zájem o aerobic poněkud poklesl právě s příchodem zumby, která se jevila jako nová, zábavnější a trochu i efektivnější forma aerobicu.
Dnes můžeme obě tyto kombinace cvičení a tance zařadit pod Fitness Dance, kterému se v Olomouci můžete věnovat např. v rámci kurzu Fun Dance Workout.